Parlament i Neues Rathau

Chociaż za najważniejszy i najbardziej atrakcyjny obiekt zabytkowy na terenie Wiednia uznawana jest rezydencja rodu Habsburgów, to jednak warto zobaczyć także inne ciekawe miejsca. Wiele zabytków znajduje się na terenie wiedeńskiego Starego Miasta, które nie bez powodu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie ta część Wiednia jest uznawana za najpiękniejszą.

Jednym z ważniejszych budynków na terenie Wiednia jest Parlament. Jest to miejsce spotkań obu izb Austriackiego Zgromadzenia Narodowego. Wiedeński Parlament zaczął być budowany w latach siedemdziesiątych XIX wieku, a prace przy jego zakończeniu trwały około jedenaście lat. Architektem całego gmachu był Duńczyk, Theophil von Hansen, który wzorował się na budownictwie antycznych Aten.

Charakterystyczną cechą Parlamentu w Wiedniu jest centralna część wraz z kolumnami w stylu korynckim. Każdy, kto chociaż odrobinę zna się na sztuce i architekturze z całą pewnością zauważy, że w linii gmachu króluje klasycyzm. Podkreśla to również fontanna przedstawiająca Pallas Atenę, posągi jeźdźców oraz kilku greckich historyków.

Największe wrażenie na turystach zazwyczaj robi wielkość posągów. Obok posągów można odnaleźć także cztery nimfy, które są piękną alegorią rzek przecinających terytorium cesarstwa austriackiego: Dunaju, Łaby, Wełtawy oraz rzeki Inn.

Bardzo blisko wiedeńskiego Parlamentu znajduje się neogotycki Neues Rathau, czyli Nowy Ratusz Miejski. Warto odwiedzić to miejsce, zwłaszcza jeśli potrzebujemy chwili odpoczynku przy wspaniałych fontannach. Poza tym na placu rozpościerającym się wokół gmachu ratusza znajdują się też liczne pomniki i monumenty.

Nowy Ratusz Miejski jest usytuowany w samym sercu parku na Rathausplatz. Właściwie od samego początku budynek ten pełnił funkcję obiektu użyteczności publicznej i tak jest do dnia dzisiejszego, ponieważ obecnie mieści się tu zarząd miasta. Swoją siedzibę w Nowym Ratuszu ma burmistrz oraz Rada Miejska Wiednia. Ponadto Nowy Ratusz Miejski jest także siedzibą kraju związkowego Austrii (jest nim Wiedeń).

Gmach Nowego Ratusza został zbudowany w stylu neogotyckim. Budowa trwała dziesięć lat, a prace rozpoczęto w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Budowla posiada dwie duże wieże, a na szczycie jednej z nich znajduje się posąg  Rathausmann. Przed ratuszem warto pospacerować po placu ratuszowym, zwłaszcza, że wzdłuż niego zostały postawione posągi osób zasłużonych dla miasta.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 23833 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/parlament-i-neues-rathau/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') # in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435