Katedra Stephansplatz

Symbolem Wiednia oraz całej Austrii jest katedra świętego Szczepana, będąca dziełem gotyckiej sztuki kamieniarskiej. Znajduje się ona na centralnym placu wiedeńskiej metropolii o nazwie Stephansplatz. Katedra świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu, tak samo jak rezydencja rodu Habsburgów, znajduje się w najstarszej części miasta.

Najdawniejsze części świątyni pochodzą z początków XII wieku. Początkowo był to kościół farny, który szybko jednak stał się siedzibą kapituły, a następnie biskupstwa wiedeńskiego. Katedrę wzniesiono w stylu późnoromańskim, ale w trakcie jednej z przebudowy, zyskała gotycką formę.

Patronem świątyni jest święty Szczepan, jeden z pierwszych chrześcijańskich męczenników. Trzeba jednak dodać, że trójnawowy chór został poświęcony Wszystkim Świętym, Maryi Pannie oraz Dwunastu Apostołom.

Katedra na placu świętego Szczepana zaliczana jest do największych kościołów na terenie całego kontynentu europejskiego. Jej długość wynosi sto siedem metrów, a szerokość trzydzieści cztery. Na szczególną uwagę zasługuje kilkadziesiąt dzwonów, spośród których za najsłynniejszy uznawany jest Pummerin, pochodzący z połowy XX wieku.

Wewnątrz świątyni świętego Szczepana można podziwiać wspaniałe dzieła (głównie sztuki barokowej oraz gotyckiej). Warto wymienić tu przede wszystkim potężny grobowiec Fryderyka III, gotycki ołtarz, a także późnogotycką kazalnicę, która została zaprojektowana przez Antona Pilgrama.

Sylwetka katedry świętego Szczepana jest widoczna już z daleka i stanowi doskonały przykład wiedeńskiej architektury sakralnej. Katedra praktycznie w całości została wybudowana z ciosanego kamienia. Tuż przy wejściu do świątyni można obejrzeć słynną Bramę Olbrzymów, na elewacji której znajdują się motywy roślinne i fantastyczne.

Specyficzną cechą tej katedry w Vien są także cztery wieże, które doskonale wtopiły się w bryłę zachodniej części kościoła. Najwięcej zainteresowania zdaje się wzbudzać wieża południowa, która liczy sobie blisko sto czterdzieści metrów. Mieszkańcy Wiednia określają ją mianem wieży Steffl (jest to zdrobnienie od imienia Szczepan). W trakcie oblężeń miasta to właśnie ona stanowiła najważniejszy punkt obserwacyjny.

Po II wojnie światowej wieża południowa katedry świętego Szczepana stała się udostępnianym dla turystów miejscem widokowym. Na jej szczycie znajduje się godło Habsburgów, dwugłowy orzeł cesarski.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 23810 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/katedra-stephansplatz/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 [ in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435