Hofburg – dawna siedziba rodu Habsburgów

Na terenie Wiednia można odnaleźć wiele imponujących pałaców. Doskonałym tego przykładem jest barokowa rezydencja Schonbrunn oraz pałac Hofburg, będący dawną siedzibą rodu Habsburgów. Obiekt ten był na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany. Mieszkało tu wielu władców, począwszy od Rudolfa I aż do Karola I (czyli od XIII do początków XX wieku).

Wiedeński pałac Hofburg został wzniesiony w barokowym i klasycystycznym stylu. Za najstarszą część uważany jest tak zwany Dziedziniec Szwajcarski, który łączy się z imponującą Bramą Szwajcarską. Te dwa elementy stanowią jedną całość z największym placem Hofburga. Plac ten jest otoczony pałacem Amelii pochodzącym z XVI wieku oraz słynną Kancelarią Cesarską z XVIII wieku. Na placu można zobaczyć między innymi figurę Franciszka II.

Dawna rezydencja rodu Habsburgów jest miejscem, gdzie można odnaleźć niesamowity ogrom całego dziedzictwa narodowego państwa austriackiego. Pałac składa się z wielu części. Na chwilę obecną w jednym ze skrzydeł obiektu mieści się siedziba prezydenta Austrii.

Z kolei w apartamentach należących niegdyś do cesarza Franciszka Józefa znajduje się muzeum. Można tu obejrzeć interesujące eksponaty kultury świeckiej oraz sakralnej. Do tych o największej wartości należy zaliczyć między innymi kielich wykonany z agatu oraz fragment krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus.

By wejść do pałacu Hofburg należy kierować się w stronę placu świętego Michała. Tam można też chwilę zatrzymać się przy odsłoniętych stanowiskach archeologicznych, pochodzących jeszcze z okresu starożytnego Rzymu.

Za czasów potężnego imperium Habsburgów powstało wiele imponujących zabytków, które dzisiaj pozwalają nam poznać historię Wiednia, jednej z najchętniej odwiedzanych metropolii na terenie Europy. To właśnie w okresie panowania tej dynastii powstał słynny Alte Burg, stanowiący zbiór wyjątkowych budynków pochodzących z różnych epok.

W najstarszej części rezydencji Hofburg znajduje się skarbiec, który mieści w sobie wspaniałą kolekcję kosztowności. Można tu podziwiać chociażby cesarską koronę austriacką z XVII wieku, skarbiec burgundzki oraz skarb należący do Zakonu Złotego Runa. Są tu także najważniejsze insygnia cesarstwa, które przez wiele wieków były postrzegane jako symbol władzy. Niegdyś wszystkie te kosztowności znajdowały się w rękach dynastii Habsburgów. Wejście do skarbca turyści znajdą na dziedzińcu Szwajcarskim.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 23866 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/hofburg-dawna-siedziba-rodu-habsburgow/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435