Szklana palmiarnia i Schmetterlinghaus

Na terenie Wiednia możemy zwiedzić nie tylko katedrę świętego Stefana czy belwederski zespół pałacowy. W stolicy Austrii mamy do wyboru także wiele innych ciekawych atrakcji. Warto wybrać się do tutejszych muzeów (między innymi do muzeum tytoniu lub kryminalistyki), a także odwiedzić szklaną palmiarnię i Dom Motyli, zwany Schmetterlinghaus.

Wiedeńska palmiarnia jest jednym z największych tego rodzaju obiektów na kontynencie Europejskim i znajduje się w ogrodzie francuskim, tuż przy zabytkowym pałacu w Schonbrunn. Została wybudowana na specjalne życzenie cesarza Franciszka Józefa w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

W palmiarni można zobaczyć między innymi roślinność pochodzącą z pierwotnych lasów Europy. Budynek został zbudowany ze szła i stali, dzięki czemu prezentuje się niezwykle oryginalnie i ciekawie. Okazałe gatunki roślin zostały podzielona według trzech stref klimatycznych: okołobiegunowej, umiarkowanej oraz tropikalnej.

Jeśli chcemy, aby wizyta w wiedeńskiej palmiarni na długo pozostała nam w pamięci, warto zdecydować się na zwiedzanie nocne, które jest organizowane z myślą o turystach. Nocną porą można zwiedzać przeszkloną palmiarnię z poziomu galerii znajdującej się pod dachem, która za dnia niestety nie jest udostępniana.

Równie ciekawą atrakcją Wiednia jest Dom Motyli. Niegdyś mieścił się on w parku Schonbrunn, ale później zmieniono jego siedzibę. Obecnie znajduje się ona w oranżerii na terenie rezydencji Hofburg.

Dom Motyli jest otwarty właściwie codzienne. Wiedeński Schmetterlinghaus z całą pewnością okaże się prawdziwym rajem dla miłośników motyli, ale oczywiście przyjść tu może każdy. Motyle latają wśród dzikiej roślinności, która na pierwszy rzut oka przypomina dżunglę. Wewnątrz panują odpowiednie warunki dla tych uskrzydlonych owadów.

W pobliżu zespołu pałacowo – ogrodowego Schonbrunn znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce, którym jest Zoo Vienna. To ogród zoologiczny, który mieści się w sąsiedztwie palmiarni. Został założony w połowie XVIII wieku i jest to jeden z najstarszych tego rodzaju ogrodów na całym świecie.

Na jego terenie można obejrzeć zabytkowe budynki w stylu barokowym. Wiedeński ogród zoologiczny wraz z pałacem Schonbrunn w 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 23761 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/szklana-palmiarnia-i-schmetterlinghaus/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435