Park rozrywki Prater

Zielona oaza z licznymi atrakcjami – tak w kilku słowach można opisać wiedeński park rozrywki Prater. Jak się okazuje, symbolem stolicy Austrii jest nie tylko słynny dom motyli i palmiarnia, ale również imponujący park publiczny z diabelskim kołem Riesenrad.

Wiener Prater to park, który jest usytuowany pomiędzy Dunajem a Kanałem Dunajskim. Niegdyś znajdowały się tu obszary łowieckie, które należały do dynastii Habsburgów. Zostały one jednak udostępnione mieszkańcom w latach sześćdziesiątych XVIII wieku przez cesarza Józefa II. Nazwa parku wywodzi się od łacińskiego słowa „pratum”, oznaczającego łąki.

To właśnie cesarz Józef II zdecydował się na przekształcenie dotychczasowych terenów łowieckich na miejsce dla publiczności. Dzięki niemu strefa ta została bezpłatną publiczną rozrywką. Cesarz zgodził się ponadto na zakładanie licznych kafejek na terenie parku, które w ten sposób stały się początkiem współczesnego wiedeńskiego parku rozrywki Prater.

Park rozrywki Prater jest znanym i cenionym ośrodkiem wypoczynkowo – sportowym w Wiedniu. Można się tutaj kręcić na karuzelach, wypróbować swoją zręczność w licznych budkach z rozmaitymi grami, a nawet przejść tunelem strachu. Nie brakuje tu również tras gokartowych, kasyn oraz innych atrakcji. To niezwykłe miejsce zachwyca nie tylko dzieci, ale i dorosłych, stanowiąc zarazem idealne miejsce do spacerowania.

W parku mieści się jedno z najbardziej popularnych miejsc zabaw i spotkań, które przez Wiedeńczyków określane jest jako Wurstelprater. Można tutaj pojeździć kolejką parkową, jest tu również imponujący lunapark.

Na terenie parku Prater znajduje się słynny diabelski młyn, który liczy sobie sześćdziesiąt pięć metrów wysokości. Dzięki niemu można podziwiać wspaniałą panoramę całego Wiednia. Warto też dodać jako ciekawostkę, iż diabelskie koło stanowi jeden z pierwszych tego rodzaju obiektów nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Park jest czynny od połowy marca do końca października. W tym okresie miejsce to można odwiedzać od godziny dziesiątej rano do północy. Jedynie niektóre atrakcje są udostępniane turystom przez cały rok, ale jest ich bardzo niewiele. Sam teren parku można odwiedzić za darmo, natomiast na poszczególne atrakcje wykupuje się bilety, których ceny wahają się zazwyczaj od dwóch do około piętnastu euro.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 23718 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/park-rozrywki-prater/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 [i in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435