Ogrody i pałac Schonbrunn

Jednym z ciekawszych zabytków na terenie Wiednia jest pałac Schonbrunn, który został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy cesarza niemieckiego Leopolda I. Obiekt ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak historyczne centrum miasta, nieopodal którego znajduje się parlament i Nowy Ratusz.

Pałac Schonbrunn wyróżnia się barokowym wystrojem, który został wprowadzony jeszcze za czasów panowania Marii Teresy. Wnętrza pałacu są pokryte przepięknymi freskami oraz sztukaterią. Poszczególne komnaty są udostępniane zwiedzającym, więc warto odwiedzić to miejsce, zwłaszcza, że obiekt ten jest zaliczany do najpiękniejszych barokowych pałaców na terenie całej Europy.

Wewnątrz wiedeńskiego pałacu Schonbrunn można zwiedzać ponad czterdzieści apartamentów, które zostały zaaranżowane głównie w stylu rokokowym. Wśród komnat zobaczymy między innymi pokoje cesarza Franciszka Józefa oraz wspaniałą Salę Koncertową (koncertował tu sam Mozart). Z kolei w przybudówce pałacu znajduje się Muzeum Powozów.

Do najpiękniejszych wnętrz rokokowych zaliczany jest tak zwany Pokój Milionowy, którego ściany są wybijane różanym drewnem oraz dodatkowo ozdobione interesującymi obrazami i miniaturami pochodzącymi z Persji oraz Indii.

Na zainteresowanie zasługuje także imponujący parkowy krajobraz, roztaczający się wokół pałacu. Można tu odpocząć w ogrodzie w stylu francuskim, w którym mieści się Palmiarnia. Charakterystyczną cechą ogrodów wokół pałacu Schonbrunn jest regularność kompozycji. Wszystkie krzewy oraz drzewa są tutaj bardzo równo ostrzyżono, a do spacerów zachęcają alejki i szpalery.

Pałac Schonbrunn razem z ogrodem tworzy imponującą całość, dzięki specyficznej zabudowie na planie podkowy z dziedzińcem w samym środku. W ogrodzie znajduje się także piękna fontanna Neptuna, które została wzniesiona na życzenie samej Marii Teresy w latach osiemdziesiątych XVIII wieku.

Fontanna przykuwa uwagę turystów przede wszystkim figurą Neptuna, która została wykonana z białego, włoskiego marmuru. Charakterystycznym elementem fontanny jest także duży basen, zakończony łukowatym murem oporowym. W samym środku umieszczono skalną grotę, na której stoi bóg morza Neptun. Po jego prawej stronie można dostrzec Tetydę, jedną z greckich nimf morskich.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 23717 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/ogrody-i-palac-schonbrunn/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435